prejsť na slovenskú verziu projít na českou verziu Dressing HU
Domů > Korzety

Značkové korzety

Korzety

Korzety jsou efektním doplňkem oblečení. Jsou zde již od renesance, kdy se objevují v burgundské módě. Později přišla vlna korzetů v 16. století ve Španělsku. Během francouzské revoluce se objevily nespokojené dámy, které jejich odmítaly nosit. Korzet byl původně určen k prokázání cudnosti, později však dospěl do stádia koketnosti, čím užší pás a větší poprsí, tím lépe. Ve třicátých letech minulého století však nahradili korzety pohodlnější podprsenky.

Aktuální trendy

V současnosti se těší velké oblibě v gotické módě, ale nezanevřeli něj ani známí módní návrháři jako Christian Dior. Dnešní korzety splňují normy a jsou značně pohodlnější než korzety v minulosti.

Materiál je obvykle brokát, samet nebo satén. Můžete si vybrat z 12 kostěný nebo 24 kostěný korzetů několika stylů. Zdobí se krajkou, výšivkou nebo drahými kameny.


Zkušenosti a názory:

 • Sheikh

  Subject -: Manufacturer of Ladies Corsets :-

  Respected Sir/Madam,

  Sawera International was born in 2005. Within very short time, with continued development and craftsmanship of our team workers to our own expertise, we have learned the art to make quality garments. The aim and vision for this entity is very simple: Provide the Client Quality Products.

  We produce a wide range selection of leather Garments, Corsets and a variety of other related accessories. Making these garments requires special skills. Our products are ‚constructed‘ — not just stitched. Committed to bring the work of excellence to you, we pay attention to every detail from selecting very fine quality raw material to innovate new designs to fill your imagination. Our workers carefully put together each item and take it through several critical and labor-intensive steps. Equipped with modern machinery, the company has a capacity to handle handsome quantity of garments. While production techniques have been adopted to take full advantage of cost-saving features, styling and comfort have remained paramount. Any garment must not only look good, it must also fit well.

  We at Sawera International producing very high quality leather articles in our own leather Tannery. We work in integration with our customers to achieve mutual growth and customer satisfaction. Our business depends on satisfied customers, so we strive to provide excellent quality products, service and support. If we can ever do anything to better serve you, just let us know.

  Website: http://www.saweraintl.com

  Best regards,
  Ali Raza

  USA Office: Pakistan Office:
  Sawera International Sawera International
  4307, 28th Avenue apartment b3, Defence Road,
  Astoria NY 11103 Sialkot 51310
  Phone: 001 646 241 3958 Pakistan
  Phone: 0092 312 6365 498

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Pridejte komentář do diskuse a zdelte své zkušenosti zde.

*