prejsť na slovenskú verziu projít na českou verziu Dressing HU
Domů > Saka

Značkové saka

Saka

Původ saka bychom mohli hledat ve formálním oděvu na královských dvorech v Anglii a Francii v 17. století. Králové nařizovaly svým sluhům jednotná pravidla odívání. V rámci modernizace a racionalizace přikázal, po vzoru francouzského krále, anglický král nošení vest, saka a zkrácených kalhot. Oděv dvorana v 17. století korespondoval s běžným stylem, byl šitý na míru, detailně propracovaný a zdobený. Změny nastávají až v 19. století, kdy se oblek mění a vznikají saka přibližně v podobě, v jaké je známe dnes. Jednoduchost střihů a tmavé barvy ostře kontrastovaly s extravagancí minulých století. O prosazení nového stylu a jeho popularizaci se postaral především Angličan Beau Brummell, který předurčil novou éru moderních obleků včetně saka a kravaty.

Ve viktoriánském období od přelomu 19. století byly zažité dlouhé fraky, které nebyly barevně identické s kalhotami. Fraky se staly přežitkem až v 20. století, kdy se délka saka začala postupně zkracovat a střih narovnávat. S racionalizací módy zpod saka vymizela od poloviny 20. století vesta.

Sportovní saka mají svůj původ v první polovině 19. století a začali se používat ve funkci sportovní bundy v Anglii ve veslařských klubech. Z veslařských klubů se sportovní saka rozšířili dál a staly se v Británii součástí školních uniforem. Postupně se dostávali do pánské poloformálnej módy.

Aktuální trendy

Sportovní saka dnes už nepatří jen k dlouhým kalhotám, ale stávají se předmětem odvážných módních experimentů. Současným trendem je pestrobarevné sako, případně tmavé sako oblečené v kombinaci s pestrobarevnými šortkami a teniskami. Představa saka v kombinaci s plážovými trenkami je pro mnohé muže příliš divokou.

Zajímavou kombinací může být světlé sako překrývající tmavší tričko s květinovými motivy. V případě květinových motivů se muži budou muset asi nejdříve s touto představou ztotožnit. Pokud se podíváme na formálnější pánskou módu. Jednoznačným trendem se opět stávají saka s dvojitou řadou knoflíků. Saka variují od pastelových barev až po tmavé oblekové barvy. Od jedno barevných až po saka se složitou geometrickou a rostlinnou texturou.

Zvolte si jiné značkové saka: Gant

    Saka ve doporučených eshopech

  • gant-sako-wet-hay

    GANT Wet Hay

    Gant Wet Hay je dámské sako v kombinaci sportovní elegance vhodné k elegantnímu oblečení do práce ik riflím a teniskám na vycházku s přáteli. Béžové sako s nášivkami ...


Zkušenosti a názory:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Pridejte komentář do diskuse a zdelte své zkušenosti zde.

*