prejsť na slovenskú verziu projít na českou verziu Dressing HU
Domů > Vesty

Značkové vesty

Vesty

Vesty jsou jedním z mála oděvních prvků, jehož původ víme přesně vystopovat. Karel II, král Anglie, Skotska a Irska představil vestu jako součást doporučeného oděvu na svém dvoře v dobách obnovy britské monarchie. Královský dvůr se nechal inspirovat vestami nošenými v Persii. Britští diplomaté udržovali intenzivní styky s perským dvorem a tímto způsobem se dostali vesty i do britského dvorského oděvu. Král dekretem stanovil používání vest jako oděvu, který "nikdy nezestárne" a stal se tak v 17. století jedním z prvních průkopníků evropské módy. V průběhu 17. a 18. století nosili muži propracované a zdobené vesty.

Tento trend se udržel až do 19. století, kdy prošly vesty změnou a začali se používat jednodušší modely. To souviselo s využitím vesty jako spodní vrstvy pod dlouhé obleky a fraky, které se v této době objevily. K zjednodušení vesty přispěly i proti monarchistické nálady v porevolučním Francii na přelomu 17. a 18. století. Přezdobené, drahé aristokratické vesty se téměř vytratily a nahradily je užší a kratší vesty nošeny pod kabáty. Jejich popularita byla ale větší než kdykoliv předtím.

Vesty zůstali součástí mužského formálního oděvu až do poloviny 20. století. Výhodou bylo i získání další teplé vrstvy mezi spodními částmi oděvu a vrchními vnějšími částmi. Postupně začaly mizet během racionalizace oděvu přes druhou světovou válku. Vytisknout je pomohly i pulovry, které se začaly nosit více v tomto období. Na veřejnosti začali muži nosit povětšinou neformální oděv a vesty se staly ve Spojených státech v 60. letech více raritou než běžnou součástí oděvu. Vesty se však dostali z formálního oděvu také do běžného. Staly se součástí disco kultury a prošly mnoha změnami. V současnosti vesty vidíme jako součást oděvu více mezi konzervativními obchodníky, bankéři, právníky, zejména mimo Spojených států. Jejich obliba začíná znovu narůstat od začátku 21. století.

Aktuální trendy

Vesty jsou aktuální i na tento rok a staly se Tredny pro jarní a letní kolekci pro ženy. Džínové vesty můžete zkombinovat s riflemi, sukněmi a šortkami. Pestré květinové motivy minulé sezóny střídají čistší vzory doplněné o jednoduché vesty. V módě jsou především modré, bílé, černé ale také s umělým kožíškem na přechodné období.

Především tato jaro se nese v posedlosti vestami. Vesty jsou na rozdíl od jiných částí oděvu jen doplňkem, stejně jako náhrdelníky a nemají větší praktické využití. Samozřejmě když nepočítáme, že z vás džínová vesta může udělat nebezpečnou rebelku, zatímco elegatní jednobarevná vesta vám přidá agresivnější a serióznější vzhled. Při pánských vestách převládají prošívané vzory a umělé materiály.

Zvolte si jiné značkové vesty: Lee Cooper

  Vesty ve doporučených eshopech

 • lee-cooper-cooper-2-zip-gilet-ladies_3

  Lee Cooper Cooper 2

  Lee Cooper Cooper 2 je dámská atraktivní vesta z kolekce značky Lee Cooper. Bunda je ve stylové kombinaci bílá a modrá. Vrchní materiál je 100% polyester a podšívka je 80% ...


Zkušenosti a názory:

 • * * * GET FREE iPhone 15: https://www.toujoursunprintemps.fr/uploads/go.php * * * hs=7666b1af918a9e7d872ae09bd243924f*

  u5kyes

  Odpovědět

 • + 1,000065 bitсоin. Continue > https://script.google.com/macros/s/AKfycbwKLjo1ChNLr6if4xMlEjV6nK59gy6UnCwAXKauj_7J5vDZxE84IMtAH3hGlNWFnrs6Lg/exec?hs=7666b1af918a9e7d872ae09bd243924f&

  z2nmzj

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Pridejte komentář do diskuse a zdelte své zkušenosti zde.

*